SKU
WBBK58019R
5/8" x 19R Black Metal Binding (Spiral-O)
These spines are black in colour, 5/8" in diameter and 11" long. They can hold up to 110 sheets of 20lb bond paper. Metal binding gives your documents added strength and a more luxurious looks. The best part is that it allows you to use your current plastic binding punch as they use the same hole spacing as plastic comb bindings.
Special Price
$150.56
Regular Price
$1.58/ea
Case of 100
|
$1.51/ea
Stocked in Canada
- Buy 5 Cases at $1.18 each unit and save 22%
- Buy 10 Cases at $1.09 each unit and save 27%
Specifications
| Stocked In Canada | Yes |
|---|---|
| Quantity per Case | 100 |
| Colour | Black |
| Sheet Capacity | 110 |
| Style | Metal |
| Length | 11" |
| Pitch | 19 Ring |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Size | 5/8" |
We found other products you might like!




